Prijedlog novog Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti

18.8.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

Temeljni zakon u Republici Hrvatskoj koji uređuje znanstvenu djelatnost i visoko obrazovanje jest Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju"1". Osim tog Zakona, pojedine dijelove sustava reguliraju i Zakon o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju"2", Zakon o hrvatskom kvalifikacijskom okviru"3", Zakon o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju"4", Zakon o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama"5", Zakon o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija"6", Zakon o Hrvatskoj zakladi za znanost"7", te veliki broj podzakonskih akata koji proizlaze iz navedenih zakona.

Intencija zakonodavca za donošenjem novog Zakona proizlazi iz nekoliko razloga od kojih možemo izdvojiti stvaranje suvremenog zakonodavnog okvira koji će omogućiti implementaciju suvremenih načela u hrvatskom sustavu znanosti i visokog obrazovanja, te omogućiti hrvatskim visokim učilištima i znanstvenim institutima ostvarenje ciljeva prihvaćenih na razini Europske unije koji su većinom objedinjeni u dva ključna dokumenta - Komunikaciji Komisije o uspostavi europskog obrazovnog prostora do 2025., te Komunikaciji Komisije „Novi europski istraživački prostor (EIP) za istraživanje i inovacije“.

Shodno tome, donesen je Prijedlog Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, koji se nalazi u zakonodavnoj proceduri, a temeljem kojeg će se unaprijedit pravni i